Možná vás tyto potíže omezují tak, že se budete muset vzdát i svého zaměstnání. A nejen toho, ale i svých koníčků, práce na zahradě či zábavy s dětmi nebo vnoučaty.
Pokud neuděláte něco, co by vám pomohlo, jak to bude vypadat za pět či deset let? Polyneuropatie přináší nejen starosti a bolest, ale často bývá v pozdějším věku i příčinou invalidity. Umíte si to představit?
Polyneuropatie tvoří různorodou skupinu poruch periferních nervů. Jde většinou o vícečetné systémové postižení, které vzniká působením různých vnitřních i vnějších vlivů (zánětlivé, metabolické, imunopatogenní, toxické, vitamínové a nutriční nedostatečnosti, degenerativní aj.).
Cukrovka – Diabetická periferní neuropatie se vyskytuje u 12 až 50 procent lidí s cukrovkou a je to nejčastější forma polyneuropatie. Vznikají nefunkční nervová vlákna nejvíce vzdálená od centrálního nervového systému. Tento typ polyneuropatie se projevuje bolestmi, vzniká necitlivost, hlavně v končetinách.
Nadměrné pití alkoholu – Může poškozovat nervové tkáně, nedostatečné množství živin přispívá k neuropatii.
Autoimunitní stavy – Imunitní systém útočí na tělo a zapříčiňuje poškození nervů a dalších oblastí.
Bakteriální nebo virové infekce – Některé infekce mohou dojít až k neuropatii, včetně lymské boreliózy, pásového oparu, hepatitidy B, hepatitidy C a HIV.
Vlivy toxinů – Toxická neuropatie může být zapříčiněna působením průmyslovým chemikálií, jako je arsen, olovo, rtuť. Používání drog nebo chemických látek je také nebezpečným faktorem při polyneuropatii.
Silné léky – Chemoterapie spolu s dalšími léky užívanými k léčbě HIV / AIDS může být také příčinou neuropatie.
Nedostatečná buněčná výživa – Absence vitamínů B1, B6, B12 a E může vést k polyneuropatii, protože jsou velmi důležité pro zdravou kondici nervů.
Fyzické zranění – Opakované fyzické nehody, zranění také mohou poškodit nervy na končetinách a mohou být aktivátorem polyneuropatie.
Jednostranná fyzická práce bez dostatečného odpočinku, protažení, spánku.
Mezi nejčastější příznaky polyneuropatie patří: Brnění, pálení nebo píchání, bolesti, snížená citlivost, nejistota při chůzi, svalová slabost, bolesti a křeče svalů, mravenčení v končetinách a další řada příznaků…
V důsledku diabetu se vyvíjí diabetická neuropatie a mikroangiopatie, která vede k výraznému zhoršení podmínek pro kvalitní zásobení tkání dolních končetin kyslíkem a živinami – vzniká tzv. diabetická noha.
Při špatném korigování diabetu a postupu diabetické polyneuropatie dochází k hromadění kyselých metabolitů v tkáních a dalšímu zhoršování stavu. Výsledkem jsou trofické změny, které vedou až k bércovým vředům a amputaci končetin.
Správnou diagnózu vám určí váš ošetřující lékař.
Fyzikálně cévní terapie Bemer je optimální podpůrnou pomocí u všech typů polyneuropatie.
Více informací o Bemer terapii najdete v odkazu níže, případně mě kontaktujte na telefonu 603 925 604
https://renata-novakova.bemergroup.com/cs_CZ/human-line/Uvodni-stranka