Jak vyčistit ucpané cévy?

Název tohoto článku může možná u někoho vyvolat úsměv a představu, jak čistí doma zanesené trubky v kanalizaci. Ovšem určitá vzdálená podoba tu je – i my se musíme přičinit o to, abychom svoje cévy měli co nejvíce průchozí a čisté, nezanesené “odpadem”.

Ucpané cévy – příčiny

Neprůchodnost cév je zapříčiněna ukládáním tuku, především cholesterolu na stěnách cév. Tím dochází ke vzniku aterosklerózy, česky ke kornatění tepen. V místech, kde se tyto částečky tuku (odborně tukové pláty neboli aterogeny) ukládají, dochází k zúžení tzv. průsvitu cévy a krev tedy obtížněji proudí.

Céva se také stává křehčí a méně pružná. Nedostatek krve znamená nedostatek kyslíku. A nedostatek kyslíku znamená zvýšené riziko vzniku stavů, které nás mohou rychle ohrozit na životě – mozková mrtvice, embolie nebo akutní infarkt myokardu. Ještě nám může hrozit trombóza, hypertenze ( vysoký krevní tlak) nebo ischemická nemoc dolních končetin (tj. ”nedokrvenost”).

Jak na ucpané cévy?

Předepisování léků ponechme lékařům a pojďme se soustředit na to, co je v našich silách. Následující opatření jsou míněna zejména jako prevence, ale měl by je dodržovat i pacient s diagnostikovanou aterosklerózou (kornatění tepen).

Zásadní je odstranit z jídelníčku všechny nevhodné tuky. V první řadě se jedná o tzv. nasycené tuky (nasycené mastné kyseliny) v potravinách, jako jsou uzeniny, tučné maso, tučné mléčné výrobky, zákusky, čokoládové polevy, některé druhy pečiva, ale i zdánlivě zdravé potraviny, jako je kokosový nebo palmový olej. Právě nasycené mastné kyseliny v nich obsažené zvyšují hladinu “zlého” LDL cholesterolu, který se následně může usazovat na stěnách cév.

NA JAKÉ POTRAVINY A VÝROBKY SI TEDY PŘEDEVŠÍM DÁVAT POZOR?

Výrobky, které mají často vysoký obsah nevhodných nasycených mastných kyselin, můžeme shrnout do následujících skupin:

 • výrobky, které vypadají jako čokoláda, ale místo kakaového másla obsahují jiné tuky
 • trvanlivé pečivo s náplní, polevou nebo obojím
 • polevy na mražených krémech, müsli tyčinkách, dortech a cukroví
 • sušené sójové nápoje
 • instantní náhrady mléka nebo smetany v prášku do kávy a čaje
 • cukrářské výrobky (koblihy, koláče, zákusky apod.) či některé mražené krémy a zmrzliny

Naopak je třeba dávat přednost tukům, které obsahují NENASYCENÉ mastné kyseliny.

Kde najdeme tyto zdravé tuky?

 • některé druhy ryb (losos, makrela)
 • olivový a řepkový olej
 • lněné a konopné semínko
 • kvalitní lněný olej
 • vlašské ořechy, pistáciové oříšky
 • avokádo

Důležité je, abychom tyto potraviny konzumovali za studena (kromě ryb), nebo je můžeme přidávat do hotových pokrmů.

K dalším potravinám, které mohou přispívat ke snížení rizika vzniku kornatění tepen, lze uvést česnek a potraviny obsahující lutein (listová zelenina jako je kapusta, špenát či zelí, dále paprika nebo mrkev a také vejce).

Obecně platí, že v potravě je třeba omezit příjem soli a jíst více zeleniny a ovoce!

Jako samozřejmost musíme vzít do úvahy, že kuřáci se zbaví svých cigaret a na minimum omezí pití alkoholu. Důležitý je rovněž pravidelný pohyb – někteří odborníci uvádějí, že i takto dochází ke snižování LDL a zvyšování HDL cholesterolu. Můžete cvičit, ale stačí i chůze či rekreační plavání. To vše přispívá také ke snížení nadváhy, která je také jedním z rizikových faktorů.

Na pročištění cév je také výborný aloe vera gel v terapeutické kvalitě.

Pokud si nevíte rady, jak poznat kvalitu aloe vera gelu, napište mi na info@way2life.cz, ráda Vám s tím pomůžu.

Pomohl Vám tento článek? Napište mi do komentáře:-).

Renča

Renáta Nováková
Kdo jsem? Jsem Renáta Nováková, vědomá žena, certifikovaný Bemer terapeut, průvodce zdravým životním stylem, masér. Ovládám numerologii, pracuji s esenciálními oleji a kvalitní buněčnou výživou, zajímám se o psychosomatické souvislosti a práci s podvědomím. Vyzkoušela jsem si práci kouče a lektora, umím pomoci najít příčinu nemocí, pracuji s lidmi, kteří chtějí změnit svůj život a nebojí se toho.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.