Štítná žláza – štít našich emocí a stresů

Štítná žláza je malý orgán ve tvaru motýla na přední straně krku. Je nenápadným, ale zásadním regulátorem zdraví a její nerovnováha ti může život otočit vzhůru nohama, jako jsem to měla já před 16ti lety.

Hormony štítné žlázy mají mnoho rozmanitých funkcí a úkolů. V zásadě přebírají regulaci metabolismu bílkovin, tuků a sacharidů. Jejich působení se vztahuje například na růst kostí, tělesný vývoj, hladinu cholesterolu a tuku v krvi, na tvorbu svalů. Produkuje hormony, které ovlivňují metabolismus, růst, energetickou rovnováhu i naše psychické zdraví.

Ženy mají problémy se štítnou žlázou mnohem častěji než muži (6–8krát častěji!)

Výskyt také hodně závisí na tom, kolik jódu má člověk v potravě (protože právě jód je pro štítnou žlázu důležitý) a na dědičných faktorech člověka.

Čím to je, že jsou to právě ženy, co mají problém se štítnou žlázou?

Je to našimi ženskými hormony, které se během života mnohem rychleji mění: během menstruace, těhotenství, menopauzy. Všechny tyto hormonální změny ovlivňují fungování štítné žlázy. Poruchy v hladině hormonů můžou mít vliv na menstruaci, neúspěchy v IVF, poruchy plodnosti (tvorba hormonů ve štítné žláze maminky je pro plod významným při vývoji mozku miminka).

Dalšími spouštěči jsou trvalé gynekologické záněty způsobné bakteriemi a parazity, hormonální substituce, trvalé přetížení slinivky nevhodnou stravou, dlouhodobou léčbou kortikoidy, ale hlavním spouštěcím mechanismem je chronický stres.

Pokud štítná žláza nevytvoří dostatek hormonů, jedná se o hypofunkci (hypotyreóza). Mezi její typické projevy patří:

  • únava a nedostatek energie,
  • přibírání a velké problémy s hubnutím,
  • poruchy myšlení a koncentrace,
  • zadržování vody,
  • zácpa a jiné

Ze studií, které se zaobírají psychosomatikou vyplývá, že stres a potlačené emoce můžou být spouštěčem poruch štítné žlázy. Další výzkumy se zase zaměřují na to, že dlouhodobý stres zvyšuje hladiny kortizolu, což negativně ovlivňuje funkci štítné žlázy. Lidé s poruchami štítné žlázy trpí pocitem ,,nevyřčeného„, – bojí se být slyšet a mluvit o svých potřebách a emocích. Zajímavá je osa hypotalamus-hypofýza-štítná žláza (HPT). Při nedostatku hormonů štítné žlázy může docházet k depresivním náladám a skleslosti. Přitom když se zaléčí štítná žláza, psychické problémy taky odezní.

Z bylinné říše je doporučováno:

  • Chaluha bublinatá
  • Šalvěj lékařská
  • Srdečník obecný
  • Karbinec evropský

Sdílej pravdu a soustřeď se na své emoce – nauč se mluvit o svých potřebách, o svých pocitech. Ze začátku ti může pomoci dostat své pocity na papír, vypsat se z nich. Nebo můžeš zkusit začít říkat své pocity nejbližším. Důležité je projevit se a uvědomit si, že i tvé potřeby jsou stejně důležité, jako ostatní.

Nauč se meditovat a správně dýchat – dýchání pomáhá otevírat oblast krku. Meditace se zaměřením na pátou čakru mohou harmonizovat tuto oblast, v meditacích na štítnou žlázu si vizualizujeme modrou barvu. Na YouTube lze najít mnoho meditací a dechových cvičení.

Zpívej si – nejen, že ti zpívání pomůže lépe dýchat a dostat do oběhu více kyslíku, také vibrace vytvořené tvými hlasivkami pomáhají se stimulací tohoto malého orgánu.

Kvalitní strava je základ– vhodnou stravou bohatou na jód (v případě, že jód tvé štítné žláze chybí – hypotyreóza), lze podpořit mořskými řasami, rybami nebo tresčími játry. Z ovoce například borůvky, švestky, tmavé víno.

Před lety jsem žila v nekonečném kolotoči. Práce, dítě, domácnost – pořád dokola. Nezastavila jsem se a neposlouchala své tělo, i když mi dávalo signály. A pak to začalo – nejdřív nenápadně. Jedno oko mi začalo otékat. Běhala jsem po doktorech, ale trvalo půl roku, než mi řekli, že problém je ve štítné žláze. Když jsem to konečně zjistila, vůbec jsem nevěděla, co s tím. Internet tenkrát nebyl ještě tak dostupný jako dnes a já pátrala ve svém okolí po informacích.

Začala jsem tedy na štítnou žlázu brát léky, ale nebylo mi po nich dobře. Po dvou letech jsem se rozhodla pro operaci – štítnou žlázu mi odstranili. Tehdy jsem měla pocit, že to je jediné řešení. Dnes, po 16 letech, kdy si každý den beru léky, které mi nahrazují hormony štítné žlázy jsem pochopila, že kdybych měla informace, co mám dnes, postupovala bych jinak. Musela jsem si odpustit. Přijala jsem, co se stalo, a teď chci pomáhat ostatním, kteří jsou tam, kde jsem kdysi byla já.

Připravuji pro tebe ebook Příběh mé štítné žlázy – příběh, jak se vše seběhlo, čeho jsem si všimla a co se naučila. Brzy jej budu rozesílat v newsletteru, kde svůj příběh sdílím, abych pomohla těm, kteří se cítí stejně ztracení, jako jsem se tenkrát cítila já. Přihlas se k odběru novinek a získej další tipy a podporu.

Na osobních konzultacích, terapiích se také můžeš dozvědět mnohem více tipů, jak podpořit sebe a svou štítnou žlázu. Prošla jsem díky tomuto mému problému mnoho výživových kurzů, zajímám se o celostní a psychosomatický přístup a tyto moje zkušenosti předávám dále. Konzultace probíhají osobně nebo online.

Objednat se můžeš přes formulář, napsat mi mail nebo rovnou zavolat 🙂

Obrázek: Vytvořeno pomocí OpenAI DALL-E

Renáta Nováková
Kdo jsem? Jsem Renáta Nováková, vědomá žena, certifikovaný Bemer terapeut, průvodce zdravým životním stylem, masér. Ovládám numerologii, pracuji s esenciálními oleji a kvalitní buněčnou výživou, zajímám se o psychosomatické souvislosti a práci s podvědomím. Vyzkoušela jsem si práci kouče a lektora, umím pomoci najít příčinu nemocí, pracuji s lidmi, kteří chtějí změnit svůj život a nebojí se toho.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.