Kurkumovník dlouhý roste v Indii, Číně, Austrálii i v Peru. Je používán jako součást koření v celé asijské i jihoamerické kuchyni. Kurkuma je součástí všech směsí koření, které u nás známe pod názvem „kari“. Tomuto koření se také říká „žlutý zázvor“, a to pro jeho obdivuhodné účinky na zdraví.
Kurkuma jako všelék?
Nové studie, které zkoumají účinky kurkumy, budí v poslední době velkou pozornost. Zjišťuje se, že kurkuma může být zvláště v současné době ideálním pomocníkem pro udržení dobrého zdravotního stavu. Kurkuma totiž obsahuje celou škálu aktivních látek, které se nazývají kurkuminoidy. Nejznámější z nich je kurkumin.
Ten má na lidské zdraví úžasné účinky. O kurkuminu se hovoří nejčastěji kvůli jeho protirakovinným účinkům. Protinádorové působení je u kurkumy sledováno již delší dobu. Kurkumin má ale také úžasný vliv na mozek, dokáže léčit Alzheimerovu chorobu, ozdravit a aktivovat činnost celého mozku a posílit paměť.
Jak kurkumin působí?
Ukázalo se, že kurkumin je schopen proniknout přes krevní bariéru mozku. Kurkuma má výrazné protizánětlivé a antioxidační účinky a může tak působit přímo na náš mozek. Kurkumin tak pomáhá při léčbě rozličných neurologických poruch. Vědci uvádí, že se kurkumin může výborně uplatnit při léčbě mozkových příhod, Parkinsonovy choroby, Alzheimerovy choroby apod.
Špatná životospráva, stres, jedovaté a chemické látky, to všechno působí negativně i na náš mozek. Kurkuma by Vám podle všeho mohla s těmito problémy opravdu pomoci.
Kurkuma a v ní obsažené látky mají ještě další zvláštní schopnosti. Kurkumin umí proniknout skrz buněčnou membránu, a tak dokáže změnit vlastnosti celé buňky. Posiluje imunitu, protože podporuje protizánětlivé procesy v organismu.
Kurkuma působí i na psychiku. Ukázalo se, že kurkumin funguje i jako antidepresivum a pomáhá tak při depresích, které se projevují ztrátou chuti do života, beznadějí, nespavostí a ztrátou chuti k jídlu.
Kurkuma je zvláštní také tím, že pozitivně působí na všechny druhy rakoviny a nemá žádné vedlejší účinky. Kurkumin údajně dokáže bránit vytváření krevního řečiště, které potřebují nádorové buňky k zásobování krví. Zároveň dokáže podpořit a ozdravit normální činnost zdravých buněk.
Jak konzumovat kurkumu?
Vliv na zdraví, který kurkuma má, je bezesporu ohromující. Jenže otázkou je, jak do těla dostat optimální množství kurkuminu? A to už není tak jednoduché. Studie uvádí, že bychom měli denně zkonzumovat cca 1 gram kurkuminu . Jenže kořen kurkumy obsahuje maximálně 3 procenta kurkuminu. Pro lidský organismus je navíc poměrně obtížné kurkumin absorbovat.
Přidávat kurkumu do jídla je samozřejmě také vhodné, ale pro léčbu nemocí se musí sáhnout po potravinových doplňcích, které obsahují výtažky z kořene s vysokým obsahem kurkuminu. Ale ani to samo o sobě nám nezaručí správné vstřebání účinných látek.
Aby se kurkumin do těla vstřebal, je potřeba dodržet tyto kroky:
Zvyknout si přidávat kurkumu pravidelně do našich pokrmů se určitě vyplatí, protože kromě výše uvedeného působí pozitivně také při trávicích potížích, při bolestech v krku, při problémech se žlučníkem, při zánětech střev, regeneruje játra, snižuje cholesterol a čistí pokožku.
Zde je recept, díky kterému můžete kurkumu konzumovat denně za dodržení všech tří zásad pro správné vstřebání kurkuminu.
Nechcete čekat na další informace?
Objednejte se ještě dnes na konzultaci:-)ZDE.
Dobrou chuť Vám přeje Renča