Co jsou to antioxidanty?
Antioxidanty jsou látky, které neutralizují činnost volných radikálů. Jejich činností se omezuje proces oxidace.
Antioxidanty mohou být klidně výživné látky (vitamíny, minerální látky) nebo enzymy (bílkoviny v organismu, které pomáhají při chemických reakcích). Antioxidanty hrají klíčovou roli při prevenci vzniku chronických onemocnění.
Co je to oxidační stres?
Takzvaný oxidační stres nastává tehdy, když produkce škodlivých molekul (volných radikálů) překročí neutralizační schopnosti obranného systému – antioxidantů. Tyto volné radikály se chopí každé příležitosti v organismu, aby našly a navázaly chybějící elektron v kterékoliv zdravé buňce. Důsledkem toho poškozují a ničí zdravé buňky.
Představuju si to tak, že volné radikály jsou vetřelci, kteří čekají na oslabení organismu a pokud nemá náš organismus dostatek obránců(antioxidantů), mohou tito vetřelci vesele škodit.
Jednoduchá rovnice: volné radikály útočí a antioxidanty brání. Pokud je převaha volných radikálů (útočníků), vyhrávají. Pokud vyhrávají dostatečně dlouho a my je necháme, onemocníme.
Je to podobné jako ve sportu, třeba ve fotbale. Pokud máme v mužstvu slabé obránce a soupeř má silné útočníky(volné radikály), logicky vyhraje soupeř. A pokud takto prohráváme celou soutěž, co se stane? Spadneme do nižší soutěže, jsme smutní a bez energie.
Ale pokud nasadíme do útoku silné hráče (v tomto případě antioxidanty), můžeme se ještě vzchopit a soutěž dokonce vyhrát. Prostě to nesmíme vzdávat, vždycky se dá ještě něco dělat:-)
Tyto volné radikály mohou pocházet buď z vnitřních procesů anebo z vnějšího prostředí. Volné radikály produkují oxidanty. Oxidanty mohou vznikat i v důsledku vnitřních procesů organismu, jakými jsou např. narušený metabolismus anebo zánět. Oxidanty se mohou vytvářet i mimo organizmus, a to v důsledku znečištěného prostředí, slunečního záření, kouření, namáhavých pohybových aktivit(sport), konzumace alkoholu a další.
Jaké mohou být antioxidanty?
Mohou být samozřejmě přírodní, ale také syntetické, běžně prodávané v lékárnách jako doplňky stravy.
A jaký je mezi nimi rozdíl a proč si vybrat ty čistě přírodní?
K antioxidantům se pojí pojem synergický účinek (efekt), při kterém se celkový účinek směsi antioxidantů nerovná jejich součtu, ale je podstatně vyšší (hovoří se o násobení).
V případě užívání izolovaných antioxidantů je prokázaný tzv. prooxidační efekt – z antioxidantu se velmi rychle stává po jeho požití volný radikál.
Izolované antioxidanty v sebevětších dávkách nemají možnost se ani přiblížit svým účinkem malému množství širokého spektra přijímaných antioxidačních látek.
Z toho důvodu je potřeba se zaměřit na jejich přirozený zdroj – ovoce, zelenina, ořechy a semena, luštěniny, obilniny, rostlinné oleje lisované za studena, koření, byliny a extrakty z nich vyráběné do suplementů.
Které potraviny běžně dostupné na našem trhu nebo ve volné přírodě jsou nabušeny antioxidanty?
Samozřejmě ne každý má možnost si vypěstovat na zahrádce svoje antioxidanty jako já a tak musí sáhnout po doplňku stravy, kterých je na trhu ale velká spousta. I já po nich sahám, především v zimě, ale samozřejmě volím ty čistě přírodní.
A jak se v nich vyznat?
Troufám si říct, že po několika letech zkoumání našeho trhu a zkoušení různých doplňků stravy jsem konečně našla svůj produkt, který mi vyhovuje jak chutí, tak cenou a pomáhá mi udržovat si zdraví v rovnováze.
Pokud si nevíte rady, jak s antioxidanty nakládat a jaký doplněk stravy zvolit, s úsměvem se na mě obraťte, ráda vám s tím pomůžu:-)
Zajímá vás, jaký je můj nejoblíbenější produkt? Napište mi, ráda se s vámi o to podělím.
můj email: novacka40@gmail.com
Renča