Kdo z nás by nechtěl mít krásnou a čistou pleť bez pupínků?
Ovšem krásná pleť, to je především zdravá pleť a jak je známo, krása a zdraví vychází zevnitř. A kdo není zdravý zdravý uvnitř, jeho pleť bude podle toho vypadat.
Chcete se dozvědět něco o potravinách, které nejen pleti prospívají? Pak čtěte a sdílejte:-)
Kůže je náš nejrozsáhlejší orgán, a proto si zaslouží, abychom její výživě věnovali dostatečnou pozornost. Lidská kůže obsahuje okolo 70% vody a dodržování pitného režimu má na ni zcela zásadní vliv.
Velice důležité jsou také kvalitní bílkoviny, které jsou zodpovědné za strukturu pleti. Tuky vytvářejí ochrannou vrstvu na povrchu pokožky, najdeme je ale i ve spodní vrstvě, kde ale nejsou tolik žádoucí. Proto je důležité mít ve svém jídelníčku zejména tuky zdravé, nenasycené. Co se týče sacharidů, preferujte sacharidy komplexní, s nízkým glykemickým indexem a zcela vynechte cukry bílé a průmyslově zpracované sladkosti.
Nezapomínejte ale také na vitamíny, minerální látky a antioxidanty, o kterých jsem také nedávno psala.
Abych vám ulehčila hledání vhodných potravin, vybrala jsem 5 takových, které obsahují přesně ty látky, které příznivě působí na naši pokožku. Jsou běžně dostupné a moc dobré.
Makrelu jsem zvolila proto, že kromě bílkovin a prospěšných tuků obsahuje i vitamín D, selen a koenzym Q10.
Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny jsou naprosto nezbytné pro zdravý vzhled i fungování naší pokožky. Tím, že na ní vytvářejí ochrannou vrstvu, pomáhají předcházet jejímu vysychání, udržují ji hebkou a dodávají jí mladistvý vzhled. Omega-3 MK v těle i na kůži pomáhají regulovat zánět (ten může souviset se vznikem akné, ekzému nebo lupénky), chrání před UV zářením i stárnutím pokožky způsobeným například kouřením.
V západní stravě jíme až 20x více omega-6 mastných kyselin než omega-3, takže konzumací makrely, která má skoro 10x více omega-3, si tuto bilanci báječně vyrovnáme. (Pozor, nejedná se o makrely uzené, ani smažené, nejvhodnější kuchyňská úprava je dušení. Dejte si alespoň jeden kousek týdně.)
Vitamín D pro pleť pravda nepotřebujeme, naopak ho jejím prostřednictvím vstřebáváme. Přesto je pro nás velmi důležitý, účastní se vstřebávání vápníku, a tak je jeho dostatečný příjem nezbytný k prevenci osteoporózy.
Koenzym Q 10 je v tucích rozpustný antioxidant. Ačkoli si ho tělo umí vyrobit samo, s přibývajícím věkem jeho produkce klesá a je dobré ho doplnit buď stravou, nebo například v kapslích. Koenzym Q10 je naší hlavní výzbrojí proti stárnutí, jeho dostatečný příjem stárnutí zpomaluje a dodává nám tolik potřebnou energii. Ve formě doplňku se používá i ke zvýšení sportovního výkonu, při migrénách nebo neplodnosti.
Našemu tělu nejvíc svědčí sacharidy s nízkým glykemickým indexem, mezi které patří především neškrobová zelenina, méně sladké, zpravidla v tuzemsku rostoucí ovoce, luštěniny a celozrnné obiloviny.
Sladkým bramborám se říká i batáty nebo kumary a jsou plné betakarotenu, což je látka, z níž si naše tělo vytváří vitamin A. Ten pomáhá pleť obnovovat, vyhlazuje vrásky a redukuje pigmentové skvrny. Jeho prospěšnost pro pleť jistě potvrzuje i to, že se terapeuticky používá při léčbě akné nebo lupénky.
Tyto brambory pomohou i s doplněním kolagenu. Jsou antioxidační, protizánětlivé a vhodné i pro diabetiky. Abyste maximálně využili jejich potenciál, připravujte je v páře a podávejte s kapkou oleje.
Potraviny s vitamínem C bychom měli zařadit do jídelníčku několikrát denně. Kromě tradičního ovoce a zeleniny můžete vyzkoušet tohle amazonské ovoce. Camu camu obsahuje vedle řady minerálů i betakaroten, který je důležitý při opalování. Nejčastěji ho u nás seženete ve formě doplňku stravy buď sušené nebo v kapslích. Navzdory svojí kyselé chuti se hodí do smoothies nebo kaší.
O antioxidantech si můžete přečíst v jiném článku, který najdete ZDE.
Mandle i mandlový olej obsahují velké množství vitamínu E, který pokožku zvláčňuje a zjemňuje. Mandle je nejlepší konzumovat nepražené, nesolené, můžete si je předem namočit do vody či spařit, ideálně 5 kousků za den. Klidně můžete kombinovat s vlašskými ořechy, udělají vám podobnou službu. Já je miluju jenom tak a musím se krotit, abych jich nesnědla moc:-) Olej můžete přidávat do salátů nebo si jím pokožku mazat – pleti jsou prospěšné oba způsoby.
Vrátím se ještě narychlo k vodě, nejdůležitější živině pro naši pleť i tělo. Jak vesměs všichni víte, bez vody se nedá dlouho žít, uvádí se 3 – 5 dní podle teploty okolí. Voda přivádí k buňkám potřebné živiny a naopak odvádí toxiny. Voda je nejlepší filtrovaná, neochucená, o pokojové teplotě. Jestli máte potřebu ji nějak ochutit, přidejte snítek máty nebo kousek ovoce nebo zeleniny.
Jestli se vám článek líbil, neváhejte ho sdílet na sociálních sítích, určitě máte spoustu kamarádů, kteří by to ocenili.
Pokud máte zájem se dozvědět více informací o pleti a jak o ni pečovat, navštivte někdy náš workshop Tajemství pleti.
Renča