Jako první v historii se používal pro kosmetické účely ve starověkém Egyptě. Dnes už má své místo také v potravinářství a farmacii.
Plody skočce obecného obsahují semínka s ricinem, který je silně jedovatý. Pro kosmetiku se olej lisuje za studena a pak upravuje, aby neobsahoval žádné jedovaté látky. I přesto se používá jen k zevnímu použití. Má totiž silné projímavé účinky a při vnitřním užití může způsobit zdravotní potíže.
Je opravdu výjimečný a všestranný – používá se na vlasy, pokožku, akné, celulitidu, strie, bradavice, nehty, vousy, jizvy, pigmentové skvrny, spálenou kůži od sluníčka. Obsahuje totiž velké množství antioxidantů (např. vitaminu E), mastné kyseliny, minerály, bílkoviny a další látky, díky kterým má silné regenerační a hydratační účinky. Na všechny možnosti jeho použití v kosmetice se teď postupně podíváme.
Je vhodný pro posílení růstu vlasů a vlasových folikulů, proti lupům, vypadávání vlasů a třepení konečků. Pro zlepšení růstu vlasů ho vmasírujte 2x týdně do vlasové pokožky, nechte působit přes noc a ráno opláchněte. Jestli se vám třepí konečky, naneste na ně pár kapek oleje, nechte působit 30 minut a hřívu pak umyjte šamponem.
Používá se zejména na namáhanou a suchou pokožku, ale s pletí dokáže celou řadu věcí.
Pokud chcete vějířky kolem očí trochu vyhladit, zkuste ricinový olej. Po nanesení na kůži zvyšuje syntézu kolagenu a elastinu, pokožka je pak pevnější a vypadá mladší. Aplikujte před spaním několik kapek oleje na vrásky kolem očí a lehce vmasírujte do kůže. Ráno z obličeje opláchněte.
Tento poklad egyptských lazebníků umí zatočit i s tmavými kruhy pod očima. Zahřejte několik kapek oleje z ricinu v dlaních, naneste pod oči a jemně masírujte 1 až 2 minuty. Pro nejlepší efekt opakujte každý večer před spaním.
Olej z ricinu je silně antibakteriální (i antimykotický), takže zabraňuje další tvorbě akné.
Postup:
Účinně zmírňuje také výskyt celulitidy. Smíchejte čistý olej z ricinu s několika kapkami éterického oleje a směs zahřejte. Masírujte teplým olejem daná místa 10 až 15 minut, ideálně krouživými pohyby.
Kyselina ricinolejová má silné regenerační vlastnosti, které pomáhají s péčí o vzniklé strie, poranění kůže i jizvy. Stejně jako na vlasy ho i pro péči o strie raději zřeďte s jiným olejem, ať se snáz nanáší.
Nakapejte pár kapek oleje z ricinu na vatovou tyčinku nebo tamponek a přikládejte na bradavici 2x až 3x každý den. Tamponek namočený v oleji můžete na daném místě přilepit a nechat působit do rána. Olej odstraní bradavici a její okolí vyživí pečujícími látkami.
Pokud máte lámavé nehty, naneste olej na nehtová lůžka a nechte působit nejméně 30 minut, ideálně přes noc. Při pravidelné aplikaci je možné, že budete moci vyřadit posilující laky a další nehtové pomocníky.
Milovníci plnovousů si mezi sebou nejčastěji doporučují právě olej z ricinu. Na podporu růstu vousů můžete použít dva druhy – čirý ricinový olej lisovaný za studena nebo tmavě hnědý jamajský olej z ricinu.
Já používám a doporučuji ricinový olej z Bewitu, mám s ním výborné zkušenosti.
Objednat si ho můžete zde, po registraci se dostanete na slevy pouze pro registrované.
Pro své zázračné působení se ricinový olej používá již po celá tisíciletí. Svůj původ má však ve starověkém Egyptě, kde byl přidáván do mnohých léčivých mastí a zkrášlujících zábalů. První pomocí byl i pro samotnou Kleopatru.