Současná houbová sezóna je v plném proudu, hory jsou plné kozáků, babek, modráků a klouzků, stačí jen vyběhnout do nedalekého lesa a do hodinky přijít s pěknou výslužkou.
Zrovna včera jsme byli v lese, a protože nejsme žádné „béčka“, nasbírali jsme dohromady skoro 8 kg hřibů. Pravda je, že některé jsem po rozkrojení musela vyhodit, protože byly červivé. Ale i tak mám pěknou zásobičku na zimu:-)
A protože byste možná rádi věděli, jaký přínos mají houby na naše zdraví, pojďme se na to trošku podívat společně.
Množství pak závisí na druhu hub, na jejich stáří. Čím mladší houba, tím vyšší % bílkoviny v sobě ukrývá. Mnohé houby, např. pečárky a hříbky, obsahují tolik esenciálních aminokyselin jako maso!
zejména vitamíny skupiny B (nejvíce v hříbcích) dále C, D, E, K.
Hlavně draslík, fosfor, vápník, železo, mangan, ale také měď.
Na co bych ale ráda upozornila je, že houby velice snadno absorbují toxické prvky okolního prostředí (rtuť, arzen, kadmium a další). Koncentrace těchto prvků je v houbách povětšinou vyšší, než v okolní půdě.
Kromě těchto prvků, které jsem vyjmenovala, mají pro nás houby mnohem větší význam v tom, že zvedneme zadnice z gauče a jdeme se projít do lesa. I ti, kteří se běžně koukají celý víkend na televizi nebo do počítače, vyráží do lesa, jakmile uslyší ve zprávách, že rostou:-)
Na závěr jeden jednoduchý recept na „hřibačku“ jak ji dělám já:
Budeme potřebovat:
Postup:
Řiďte se svým instinktem a chutí, ale pokud jste začátečníci a nevíte si rady s množstvím nebo potřebujete poradit, neváhejte mi napsat:-)
Dobrou chuť Renča