Mikrobiom aneb pečuj o svou zoo

Nikdy nejsi sám!

Cítíš se někdy osamělý?

Pak věz, že ve skutečnosti tomu tak není. Podle vědců a výzkumů z poslední doby sdílí zdravý člověk svou tělesnou schránku průměrně s 90 biliony mikroskopických organismů, přičemž počet jejich buněk se dokonce blíží 100 bilionům . Jde přitom o desetinásobek našich vlastních tělních buněk, a s trochou nadsázky jsme tedy desetkrát více mikrobem než člověkem:-) O drobných obyvatelích, jež celý svůj život hostíme, samozřejmě běžně vůbec nevíme:-),

Drobní společníci tě přitom ovlivňují mnohem víc, než si myslíš. Poslední výzkumy například ukázaly, jak úzce spolu souvisí stav střevní mikroflóry a naše zdraví. Zdaleka přitom nejde jen o nemoci střev, ale také o paměť, schopnost se učit, o emoce či sklony k depresím a dalším psychickým onemocněním.

Ale protože z mé praxe vychází, že nejvíce člověka ovlivňuje to, co se děje ve střevech, budu se tomu podrobněji věnovat i v tomhle článku.

Nejdříve se mrkni na jednoduchý slovníček, který ti pomůže se zorientovat:-)

Slovníček

  • Bakterie – nejjednodušší jednobuněčné organismy bez jádra; patří mezi nejstarší a nejrozšířenější na Zemi.
  • Mikrobi – mikroorganismy, obvykle jednobuněčné; zahrnují nejen bakterie, ale i kvasinky, plísně atd.
  • Mikrobiom (mikroflóra) – soubor mikroorganismů a jejich genů uvnitř a na povrchu našeho těla.

Tohle video si určitě pusť, budeš koukat:-)

První vlna osídlení

První mikrobi se do střev novorozence dostávají již při porodu – jde především o bakterii Escherichia coli a některé enterokoky. S mateřským mlékem pak pronikají do těla dítěte laktobacily a bifidobakterie, které mají značný vliv na jeho trávení i celkové zdraví. Pokud se laktóza obsažená v mateřském mléce v tenkém střevě zcela nerozloží, stane se potravou právě pro bifidobakterie. Rozkladem tohoto mléčného cukru pak vzniká kyselina mléčná, jež zabraňuje usídlení mnoha patogenů. Proto je tak důležité, aby miminko bylo co nejdéle kojeno:-)

Střeva – bakteriální ráj

Úplně nejraději však mají bakterie tvoje střeva: podle vědců se tam vyskytují v počtu 500–1 000 druhů a jejich celková hmotnost dosahuje 1,5 kg -2 kg!

Každopádně se jedná o nezastupitelné pomocníky, kteří se v symbióze s člověkem vyvíjeli po miliony let. Za tu dobu bravurně zvládli například rozkládání složitých rostlinných cukrů, jež tvoje tělo samo trávit nedokáže, zpracovávají aminokyseliny nebo rozkládají  třeba látky, které by mohly škodit tvému zdraví. Většinou se přitom jedná o anaerobní bakterie, což znamená, že bez problémů přežijí i v prostředí bez kyslíku.

Symbióza neboli rovnováha, to je to, oč se tu jedná:-)

Pokud nejsi v rovnováze( tvoje bakterie nejsou v rovnováze), pak nejsi v pohodě. Můžeš si představit svůj mikrobiom třeba jako pavučinu, která se rozprostírá po celém lidském těle a zahrnuje veškeré jeho stránky – to odpovídá nadvládě, kterou mikrobiom nad lidským tělem má. Pokud přetrhneš jedno z vláken, nic moc se nestane, ale pokud jich narušíš více, rovnováha zmizí a celý systém se nakonec zhroutí ( přijde nemoc).

Rozhodně má tedy smysl udržovat tvůj mikrobiom v pohodě, přirozeně posilovat imunitu, jíst kvalitní potraviny, chodit často do přírody, smát se jako blázen, potkávat se s přáteli, sportovat, prostě dělat to, co tě baví:-)

A pokud nevíš, jak je na tom tvůj mikrobiom a chceš to zjistit, můžeš se objednat ke mně na konzultaci, s láskou ti všechno vysvětlím:-)

Objednat se můžeš tady >>>

Renča

 

Zdroje:

https://www.stoplusjednicka.cz/lidsky-mikrobiom-skryta-dzungle-v-nasem-tele

http://www.epochtimes.cz/2017071223700/Mikrobiom-Bakterialni-organ-ovlivnuje-funkce-celeho-tela.html

https://www.hrave-o-zive-strave.cz/blog/post/15-jakou-roli-hraji-streva-a-mikrobiom-na-nase-zdravi.html

http://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Ovlivnuji-strevni-organismy-nase-zdravi/

https://is.muni.cz/th/znbl3/Tereza_Valkova.pdf

 

 

Renáta Nováková
Kdo jsem? Jsem Renáta Nováková, vědomá žena, certifikovaný Bemer terapeut, průvodce zdravým životním stylem, masér. Ovládám numerologii, pracuji s esenciálními oleji a kvalitní buněčnou výživou, zajímám se o psychosomatické souvislosti a práci s podvědomím. Vyzkoušela jsem si práci kouče a lektora, umím pomoci najít příčinu nemocí, pracuji s lidmi, kteří chtějí změnit svůj život a nebojí se toho.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.