Když jsem byla před 2 lety v Egyptě a koupila si tam od místních olej z černého kmínu, ještě jsem netušila, že je to opravdu zlato mezi oleji. Až letos, kdy jsem byla na Dni otevřených dveří v Bewitu a viděla na vlastní oči, jak se olej lisuje a pak si zjistila jeho prospěšné látky, zařazuji tento zázračný olej do svého jídelníčku a musím vám o něm něco napsat.
V posledních dvou desetiletích se černucha setá, z které se olej lisuje, dostala i do hledáčku oficiální lékařské vědy, a to zejména v arabském světě. Výsledky dlouhé řady studií potvrdily řadu účinků, pro něž je rostlina využívána v tradiční a domorodé medicíně již po tisíciletí: stimulující účinek na imunitní systém, antioxidační působení, protirakovinné, protizánětlivé, analgetické, antibakteriální, antivirotické, antimykotické a antiparazitické účinky, působení proti vysokému tlaku a další. Naopak nejednoznačné byly výsledky ohledně působení na dýchací soustavu, srážlivost krve a pohyblivost dělohy.
Pro své léčebné účinky se užíval již ve starém Egyptě, v Asii a Africe.
Hořčina nigellin, kterou obsahuje, zmírňuje průduškové spasmy a čistí průdušky, napomáhá při dráždivém kašli – je vhodné olej užívat vnitřně v době chřipkových onemocnění na posílení imunity a ochranu dýchacích cest. Olej z černého kmínu také působí výrazně proti alergiím, senné rýmě, astmatu, ekzémům, ulevuje při průduškových onemocněních. Studie prokázaly snížení alergických reakcí při užívání oleje z černého kmínu až o 70 %.
Také pomáhá při trávicích a střevních potížích. Je účinný proti parazitům, virům, bakteriím a plísním. Podporuje činnost trávicího traktu – usnadňuje trávení, pomáhá při nadýmání a plynatosti, příznivě působí na zklidnění žaludku. Stimuluje peristaltiku (pohyblivost) střev i odvodňování a odvádění nežádoucích látek z těla.
U kojenců a malých dětí je účinný při bolestech bříška (do jednoho roku věku naředěný s jinými rostlinnými oleji).
Zajímavost je, že při užívání oleje z černého kmínu 2 x denně byl za 4 týdny zjištěn nárůst T – buněk (T – buňky zvyšují schopnost imunitního systému) o více než 70 %.
Velmi úspěšně pomáhá při léčbě autoimunitní nemoci jako je revmatoidní artritida, lupus, celiakie a Crohnova choroba.
Hodí se k masážím suché a citlivé pokožky se sklonem k alergickým reakcím, pokožku přirozeně chrání a regeneruje.
Semena černuchy seté, z kterých se olej lisuje, obsahují asi 27 % bílkovin, 29 % tuků, 25 % sacharidů, 8 % vlákniny, 0,5 až 1,6 % éterického oleje a asi 7 % celulózy. Jsou poměrně bohatá na vitamíny (jmenovitě A, B1, B2, B3 a C) a minerální látky (zejména Ca, K, Se, Cu, P, Zn a Fe). Mezi nenasycenými mastnými kyselinami převládá kyselina linolová a kyselina olejová. V semenech, kořenech a výhonech byl zjištěn také karoten a kyselina vanilová.
Jak užívat:
Vnitřně – preventivně – ráno 1 čajová lžička denně smíchaná buď s medem nebo čerstvou šťávou. Při silnějších potížích je možno brát další lžičku i večer. Na zeleninové saláty je dobré ředit 1:1 se sezamovým olejem.
Zevně je výborný na suchou, podrážděnou a zánětlivou pokožku a na kopřivku.
Čerstvý lisovaný Bio olej z černého kmínu si můžete objednat zde