Nedávno jsme slavili svatého Martina, tradiční jídlo na tento svátek je pečená husa s kynutými knedlíky a zelím. Pomalým tempem se k nám blíží vánoční svátky, která jsou pro náš žlučník a tělo náročné. Pojď tentokrát trochu svému tělu ulehčit tyto svátky, při kterých sníme větší porce než jsme zvyklé a to hned několik dnů za sebou.
Podívejme se na vánoční večeři, kterou si dopřáváme na Štědrý večer – smažený kapr s bramborovým salátem. Kombinace smaženého jídla a majonézy výrazně zvyšuje energetickou hodnotu jídla. Smažené jídlo a majonéza jsou hůře stravitelné, protože tuky zpomalují trávení. Můžete cítit těžkost nebo plnost. Brambory a zelenina jsou naopak lehčí na trávení, ale kombinace s těžkými složkami může celkově prodloužit trávení. Tradiční vánoční večeře bývá konzumována večer, kdy je metabolismus pomalejší. Přebytečné kalorie se pravděpodobně uloží do tukových zásob. Nejsme zvyklé si tolik kalorií naložit a strávit.
Možná se těšíš na cukroví, které upekl třeba někdo z blízkých a tak, nejen, že nechceš urazit, také na něj máš chuť. Kolik je ale ona mez, která je vhodná? Aby nám bylo dobře, záleží na několika faktorech, jako je náš věk, váha, celkový zdravotní stav a úroveň fyzické aktivity. Klíčové je najít rovnováhu mezi užíváním si svátečních dobrot a udržením zdraví a pohody.
Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje omezit příjem přidaného cukru na maximálně 10 % denního energetického příjmu – v případě cukroví se bavíme zhruba o 5-6 menších kouscích cukroví/den. Vhodné je kombinovat konzumaci cukroví s lehčími jídly, například oběd plný zeleniny a bílkovin pomůže vyvážit energii z cukroví.
Jak si zachovat lehkost přes vánoční svátky?
a) Konzumovat cukroví na plný žaludek je vhodnější, tím se pak vyhneš rychlému nárůstu a poklesu hladiny cukru v krvi.
b) Vypij hodně vody. Po těžkém jídle a nebo cukroví můžeme mít mnohem větší pocit žízně.
c) Krátká procházka nebo jiný pohyb po sladkém jídle může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi a zlepšit trávení.
Tipy pro zdravější svátky:
1) Menší cukroví: Upeč nebo vybírej menší kousky, takže si užiješ chuť, ale sníš méně kalorií.
2) Zdravější recepty: Nahraď část cukru medem, třtinovou šťávou nebo ovocným pyré. Používej celozrnnou mouku nebo nahraď množství másla.
3) Zelenina a ovoce: Měj na stole také ovoce nebo lehké dezerty jako alternativu k tradičnímu cukroví.
Můžeš také zkusit zaměnit ingredience za jim podobné:
Máslo – ghí, sádlo
Mléko –rostlinné mléko
Vejce – lžičku škrobu, banán
Cukr – med, sirupy
Mouka – jáhly, celozrnná, kokosová
Péct alternativněji a také lehčeji pro naše tělo, se dá, můžeš mít radost z nově objevených receptů a chutí! Inspirovat se recepty lze třeba také z makrobiotiky, veganských receptů a nebo recepty pro alergiky.
V průběhu prosince je možné se se mnou setkat na zajímavých přednáškách, ráda tě tam také potkám. Zajímá tě více? Tudy ke kalendáři. Potřebuješ nalézt sama sebe a postavit se na vlastní nohy? Tady je na mě telefonní kontakt 603 925 604 .
autor fotky: Livilla Latini