Brusnici chocholičnatou známe všichni spíše jako kanadskou borůvku. Už podle názvu se její původ váže k Severní Americe, ale už dávno zdomácněla i v Evropě.
Plody jsou řazeny mezi nejzdravější ovoce, neboť v jejich obsahu najdeme mnoho vitamínů, minerálních látek a barviv, které mají mimořádně výborný vliv na lidský organismus. V lidovém léčitelství je doporučováno každému sníst 1,5 kilogramu čerstvých borůvek za jeden rok, neboť tím pročistí tělo.
Tak s tím nemám problém, máme na zahradě 7 keřů, které jsou jako každý rok obsypané. Na jaře trochu dosypu rašelinu, potom 2x až 3x přihnojím a v létě sklízíme úrodu. Nic náročného, zvládne to úplně každý, kdo má alespoň trochu vztah k přírodě. A jaké mají kanadské borůvky léčivé účinky, na to se pojďme podívat níže. Je toho opravdu hodně, takže se určitě vyplatí mít tento keř na zahradě. Kromě toho, že na jaře krásně kvete, potom plodí opravdu velké bobule, tak na podzim potěší vaše oko krásným červeným listím.
Plody borůvky jsou oblíbenou pochoutkou, dají se mrazit i kompotovat. V kuchyni se využívají k přípravě koláčů a jiného sladkého pečiva, výrobě zavařenin, kompotů, sirupů nebo borůvkového vína. Čerstvé jsou chloubou zmrzlinových a ovocných pohárů, výborný je i mléčný borůvkový koktejl, samozřejmě použijte mléko rostlinné.
Já i moje rodina je milujeme na všechny způsoby, nejčastěji ale stojíme u keře a jenom tak si je strkáme do pusy. Je to nejrychlejší a nejpohodlnější způsob konzumace:-)
Kdo ale má rád koláče nebo jiné pochutiny, směle do toho. Já nerada ztrácím čas pečením, proto konzumuji raději čerstvé jenom tak nebo přidávám do snídaňových kaší. Pokud je úroda velká, dávám do mrazáku, vydrží většinou celou zimu.
Pokud se vám líbí tento článek, dejte like nebo sdílejte na různých sociálních sítích:-)
Přeji bohatou úrodu Renča