Druhý mozek těla

Jak zdraví střev ovlivňuje vaši náladu

Měli jste někdy „motýly“ v žaludku? A co takhle „instinkt“ nebo možná zážitek, který vás „trápí“? Když vám „instinkt“ řekne, jak se cítíte, je lákavé si myslet, že je to všechno jen ve vaší hlavě. Pravdou však je, že když vám instinkt říká, abyste se „řídili svým instinktem“, váš instinkt se vám skutečně snaží něco sdělit.
Mezi vaším mozkem a trávicím traktem skutečně existuje silné spojení a neustále spolu komunikují. Mezi střevy a mozkem se šíří neuvěřitelné množství informací – a to v takové míře, že se nervový systém, který se nachází v trávicím traktu, často nazývá „druhým mozkem“ těla.

Druhý mozek těla


Spojení mezi vaším mozkem a „druhým mozkem“ v trávicím traktu jste pravděpodobně zažili v podobě „střevní reakce“. Znáte ten pocit, když se dozvíte nějakou špatnou zprávu nebo máte s někým těžký rozhovor. Vaše střeva vám přesně říkají, jak se cítíte. Když vás přepadne stres nebo úzkost, váš mozek vyšle signál do střev – a vzápětí vám začne kručet v břiše.
Signály se šíří i opačným směrem: ze střev do mozku. Tento systém upozorňuje „první mozek“, pokud jste snědli něco, co jste neměli, a také sleduje hlad a vaši náladu. Když něco ve vašem trávicím systému není v pořádku, vyšle se upozornění do mozku – často ještě předtím, než si všimnete, že je něco v nepořádku.

Váš žaludek a vaše nálada


Je jasné, že určité emoce mohou vyvolat reakci trávicího traktu, ale spekuluje se i o tom, že to může
být i naopak – stav střev může ovlivňovat to, jak se cítíte. Podle časopisu Scientific American nejnovější důkazy naznačují, že nejenže náš mozek „ví“ o našich střevních mikrobech, ale tyto bakterie mohou ovlivňovat naše vnímání světa a měnit naše chování. Není pochyb o tom, že mozek a střeva jsou dobře propojeny – je tedy logické, že udržování trávicího systému v nejlepší kondici je pro váš pocit pohody zásadní.

Jak zlepšit zdraví trávicího traktu


Kroky, které podnikáte, abyste se udrželi zdraví, jsou stejné jako ty, které podporují zdraví trávicího traktu.

Zde je několik tipů, jak začít:
1.Zařaďte do svého jídelníčku dostatek vlákniny z barevného ovoce a zeleniny a celozrnných výrobků.
Vláknina pomáhá podporovat pravidelnost (což může mít vliv na vaši náladu!) a některé vlákniny také
podporují růst „dobrých“ bakterií ve vašem mikrobiomu.
2.Po celý den se dostatečně hydratujte.
3.Dbejte na přísun probiotik. Kvašené potraviny, jako jsou jogurty, nakládaná zelenina a tempeh, poskytují přírodní probiotika, která podporují zdraví imunity tím, že vytlačují jiné bakterie, které by mohly způsobit onemocnění.
4.Zařaďte do svého programu pravidelné cvičení.
5.Pomáhá také věnovat čas tomu, abyste si jídlo vychutnali. Když zpomalíte, možná sníte méně jídla a
pravděpodobně budete méně vystresovaní – což znamená, že budete vysílat signály do „obou“mozků. Když jíte pomaleji, máte čas na to, aby vaše střeva sdělila mozku, že jste sytí – a mozek vám také sdělí, že jste uvolněnější.

Renáta Nováková
Kdo jsem? Jsem Renáta Nováková, vědomá žena, certifikovaný Bemer terapeut, průvodce zdravým životním stylem, masér. Ovládám numerologii, pracuji s esenciálními oleji a kvalitní buněčnou výživou, zajímám se o psychosomatické souvislosti a práci s podvědomím. Vyzkoušela jsem si práci kouče a lektora, umím pomoci najít příčinu nemocí, pracuji s lidmi, kteří chtějí změnit svůj život a nebojí se toho.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.