OXID DUSNATÝ – NO

Milí čtenáři mého blogu,

Tento článek je odborný, a proto možná bude pro mnohé z vás špatně pochopitelný. Psala jsem ho tak, jak nejlépe umím, čerpám z knihy ANO NO, skutečný zachránce života. Téma cév a srdečního infarktu mě provází od roku 2019, kdy můj manžel ve 47 letech na infarkt zemřel.

Můj zážitek si můžete přečíst zde:

Od té doby hledám stále nové způsoby, jak pomoci lidem s osvětou a jak jim ukázat, že se pomocí stravy a zdravého životního stylu nemusí s infarktem potkat tak brzy. Nechť jsou vám tyto informace k užitku.

Fakta z knihy:

Oxid dusnatý je účinná signální molekula, která se vyskytuje v kardiovaskulárním a nervovém systému i v celém těle. K mnoha životně důležitým úkolům, které NO vykonává, patří jeho role vazodilatátoru, což znamená, že pomáhá regulovat průtok krve do každé části těla. NO uvolňuje a rozšiřuje cévy, aby krev mohla účinně zásobovat srdce. NO rovněž zabraňuje tvorbě krevních sraženin, které jsou původci mozkové mrtvice a srdečního infarktu, reguluje krevní tlak.

K dalším klíčovým rolím NO patří jeho působení na zpomalování tvorby aterosklerotických plátů v cévách. NO minimalizuje oxidační stres, který přispívá ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění. NO je produkován nejen cévními endoteliálními buňkami, ale také nervovými buňkami a bílými krvinkami.

Endoteliální buňky fungují v kardiovaskulárním systému jako dříči, kteří neustále vyrábějí NO, jež chrání tělo před řadou běžných onemocnění. Kontrolují krevní tok a tím pomáhají regulovat krevní tlak. Jakmile se jednou v tepnách vytvoří pláty, je obtížné je odstranit. Klíčem je proto prevence a význam NO spočívá v tom, že tvorbu plátů „drží v šachu“.

Jak si můžete zvýšit tvorbu NO ve vašem těle?

Fyzická aktivita

Protože fyzická aktivita zvyšuje krevní tok, zvyšuje i hladinu enzymu NO syntáza, který produkuje NO a tím zvyšuje jeho množství v těle. Není nutné, aby vás tělesné cvičení vyčerpávalo a vy jste museli dřít hodiny v posilovně. Doporučuji program na cca 20 minut 3x týdně, ideálně rychlá chůze, jogging, jízda na kole, plavání, nordic walking. Je spousta způsobů, jak zvýšit produkci NO tělesným cvičením.

Funkční potraviny

Klíčové aminokyseliny pro tvorbu NO v těle jsou L-argininL-citrullin. Abyste lépe pochopili význam aminokyselin L-argininuL-citrullinu¸ musíte také něco vědět o bílkovině. Bílkovina je složitá organická látka, která se vyskytuje v mnoha potravinách. Bílkovina je hlavním stavebním materiálem v těle. Jestliže vaše strava obsahuje potraviny bohaté na bílkoviny, trávicí enzymy v tenkém střevě rozloží bílkovinu na nejjednodušší složky, což je dvacet sloučenin nazývaných aminokyseliny.

Doplňky stravy

Strava podporující tvorbu NO ve formě potravinových doplňků je směsí určitých aminokyselin a antioxidantů. Jsem pevně přesvědčen, že bez ohledu na to, zda již trpíte kardiovaskulárními problémy nebo jim chcete předejít, je naprosto nutné brát denně potřebnou dávku těchto doplňků.

Antioxidanty

Antioxidanty jsou považovány za „ochranku“ oxidu dusnatého, stabilizují a chrání NO během jeho krátké existence, a dokonce prodlužují jeho život.

Tohle je krátký výňatek z knihy, kterou napsal nositel Nobelovy ceny za medicínu Dr. Louis J. Ignarro, pokud máte zájem o více a podrobnější informace, kupte si knihu:-)

Renáta Nováková
Kdo jsem? Jsem Renáta Nováková, vědomá žena, certifikovaný Bemer terapeut, průvodce zdravým životním stylem, masér. Ovládám numerologii, pracuji s esenciálními oleji a kvalitní buněčnou výživou, zajímám se o psychosomatické souvislosti a práci s podvědomím. Vyzkoušela jsem si práci kouče a lektora, umím pomoci najít příčinu nemocí, pracuji s lidmi, kteří chtějí změnit svůj život a nebojí se toho.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.